A School Grammar of Attic Greek

Thomas Dwight Goodell

Verbs of the Ω-Conjugation

252.

Active Paradigm:

παὐω stop
(παυ-)
IndicativeSubjunctiveOptativeImperative

 

 

 

Infinitive
and Participles

Primary
Tenses
Secondary
Tenses

Pres.
and
Impf.

Si.

 

 

 

Pl.

 

 

 

Du.

 

1

2

3

 

1

2

3

 

2

3

παύ-ω

παύ-εις

παύ-ει

 

παύ-ο-μεν

παύ-ε-τε

παύ-ουσι

 

παύ-ε-τον

παύ-ε-τον

ἔ-παυ-ο-ν

ἔ-παυ-ε-ς

ἔ-παυ-ε

 

ἐ-παύ-ο-μεν

ἐ-παύ-ε-τε

ἔ-παυ-ον

 

ἐ-παύ-ε-τον

ἐ-παυ-έ-την

παύ-ω

παύ-ῃς

παύ-ῃ

 

παύ-ω-μεν

παύ-η-τε

παύ-ωσι

 

παύ-η-τον

παύ-η-τον

παύ-οι-μι

παύ-οι-ς

παύ-οι

 

παύ-οι-μεν

παύ-οι-τε

παύ-οιε-ν

 

παύ-οι-τον

παυ-οί-την

 

παῦ-ε

παυ-έ-τω

 

 

παύ-ε-τε

παυ-ό-ντων1

 

παύ-ε-τον

παυ-έ-των

 

Infinitive

παύ-ειν

 

Participles.

παύ-ων

παύ-ουσα

παῦ-ον

(See 166)

Fut.

Si.

 

 

 

1

2

3

 

 

παύ-σω

παύ-σεις

παύσει

 

etc. as in the present

 

παύ-σοι-μι

παύ-σοι-ς

παύ-σοι

 

etc. as in the present

 

Infinitive

παύ-σειν

 

Participles

παύ-σων

παύ-σουσα

παῦ-σον

(See 166)

Aor.

Si.

 

 

 

 

 

Pl.

 

 

 

 

 

Du.

 

1

2

 

3

 

 

1

2

3

 

 

 

2

3

ἔ-παυ-σα

ἔ-παυ-σα-ς

 

ἔ-παυ-σε

 

 

ἐ-παύ-σα-μεν

ἐ-παύ-σα-τε

ἔ-παυ-σα-ν

 

 

 

ἐ-παύ-σα-τον

ἐ-παυ-σά-την

παύ-σω

παύ-σῃς

 

παύ-σῃ

 

 

παύ-σω-μεν

παύ-ση-τε

παύ-σωσι

 

 

 

παύ-ση-τον

παύ-ση-τον

παύ-σαι-μι

παύ-σεια-ς,
παύ-σαι-ς

παύ-σειε,
παύ-σαι

 

 

παύ-σαι-μεν

παύ-σαι-τε

παύ-σεια-ν,
παύ-σαιε-ν

 

 

παύ-σαι-τον

παύ-σαί-την

 

 

παῦ-σον

παυ-σά-τω

 

 

 

 

παύ-σα-τε

παυ-σά-ντων

 

 

παύ-σα-τον

παυ-σά-των2

 

 

Infinitive

παῦ-σαι

 

Participles

παύ-σᾱς

παύ-σᾱσα

παῦ-σαν

(See 162 b)

Perf.
and
Plpf.

Si.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pl.

 

 

 

Du.

 

1

 

2

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

 

2

3

πέ-παυ-κα

 

πέ-παυ-κας

 

πέ-παυ-κε

 

 

 

 

 

 

 

 

πε-παύ-κα-μεν

πε-παύ-κα-τε

πε-παύ-κᾱσι

 

πε-παύ-κα-τον

πε-παύ-κα-τον

ἐ-πε-παύ-κη,
ἐ-πε-παύ-κειν

ἐ-πε-παύ-κη-ς,
ἐ-πε-παύ-κεις

 

ἐ-πε-παύ-κει

 

 

 

 

 

 

 

 

ἐ-πε-παύ-κε-μεν

ἐ-πε-παύ-κε-τε

ἐ-πε-παύ-κε-σαν

 

ἐ-πε-παύ-κει-τον

ἐ-πε-παυ-κεί-την

πε-παύ-κω

 

πε-παύ-κῃς

 

etc. as in pres.

or

πεπαυκὼς ὦ,

πεπαυκὼς ᾖς,

πεπαυκὼς ᾖ
etc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

πε-παύ-κοι-μι


πε-παύ-κοι-ς


etc. as in pres.

or

πεπαυκὼς εἴην,

πεπαυκὼς εἴης,

πεπαυκὼς εἴη
etc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Infinitive

πε-παυ-κέ-ναι

 

Participles

πε-παυ-κώς

πε-παυ-κυῖα

πε-παυ-κός

(See 171)

XML File

Notes
1
Later παυ-έ-τωσαν.
2
Later παυ-σά-τωσαν.